Jsou bezpečné investice nebezpečné?

Jsou bezpečné investice nebezpečné?

V oblasti investic se většina lidí obává rizika. To vnímá jako šanci na prodělek, neúspěch investice, možnost ztráty. Klasické pojetí rizika jako kolísavosti investice ovšem ztrácí svůj lesk v dlouhém horizontu. Proč se naopak obávat konzervativních investic?

„Hlavně, abych o své peníze nepřišel,“ je jedna z nejčastějších obav střadatelů. Výsledkem je více než 1,4 bilionu korun ležících na bankovních účtech postupně ztrácejících hodnotu. Lidé o své peníze postupně přicházejí, ovšem jejich klidný spánek podporuje neklesající cifra stavu na účtu. Riziko, že by mohli byť jen na „chvíli“ spatřit červené číslice ztráty své investice, pro mnohé představuje černou můru. Není divu, černá díra divoké kupónové privatizace investiční strach jen podpořila.

Vyhýbat se investičnímu riziku ale může být rizikové z jiného pohledu. Inflace ohlodávající úspory je z tohoto úhlu jen okrajovou záležitostí. Vždy je potřeba si klást zásadní otázku: O co jde? Co má být cílem úspor? A v odpovědi se může ukázat, že onoho „cíle“ nelze konzervativní investicí s jistotu dosáhnout. Jediná cesta zvyšující šanci na úspěch v naplnění cíle může být přijetí investičního rizika. Důvodem jsou omezené zdroje.

Představte si dlouhodobý investiční plán, řekněme na 30 nebo 40 let. Pro naplnění určitého investičního cíle je zapotřebí (pro jednoduchost a bez újmy na obecnosti) naspořit 1 mil. Kč. Potřebná měsíční úložka bude přímo závislá na očekávaném (a následně dosaženém, pochopitelně) zhodnocení. Čím vyšší je očekávané zhodnocení, tím menší měsíční úložku střadatel potřebuje.

Zdroj: investujeme.cz, Pokračujte ve čtení článku, klikněte ZDE

Zdroj: Obrázek

Leave a comment

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *